به تیم ما بپیوند. آیا شما آماده تغییر بازی هستید؟ بیشتر بدانید →

وبلاگ و اخبار

10 نکته کلیدی برای ساختار بهینه آدرس URL

وبلاگ و اخبار

URL seo

ساختار مناسب آدرس صفحات سایت یکی از ضروری ترین کارها در جهت ارتقای تجربه کاربری و همچنین کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجو است. هر صفحه از سایت های اینترنتی، با آدرس URL شان به عموم مردم معرفی می شوند، پس خیلی مهم هستش که آدرس URL هر صفحه با معنی، قابل خوانده شدن و به راحتی به خاطر سپرده شدن توسط بازدیدکننده ها، و همچنین بهینه برای موتور جستجو باشد. در زیر، نکاتی مهم برای ایجاد ساختار صحیح و بهینه برای URL های سایت را توضیح می دهیم

  1. url ها را خوانا بنویسید

در url خود از کلمات با معنی استفاده کنید. مشتریان ترجیح میدهند که بر روی صفحه ای کلیک کنند که برایشان معنا دارد و با آن ارتباط برقرار می کنند. برای اینکه راحتی درک و فهم آدرس را بالا ببرید بهتر است حروف اضافه رو با کلماتی مثل نام شرکت یا عبارت کلیدی مورد نظر خود جابجا کنید.

  1. شماره ها و ID ها را حذف کنید

اغلب اوقات، سیستم های مدیریت محتوا (یا همان cms ها) در آدرس url صفحه های سایت، یک عدد را به عنوان ID قرار می دهند. این مسئله باعث می شود که url های ما از ظاهر زیبایی برخوردار نباشند( و در عین حال از بهینه بودن پایین تری نسبت به url های بدون علائمی همچون id یا علامت های ویژه برخوردار هستند). پیشنهاد می کنیم حتماً url های خود را زیبا و بدون وجود عدد، ID، و کاراکترهای خاص انتخاب کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

  1. از canonical استفاده کنید

URL هایی که ساختارهای متفاوتی دارند اما بازدیدکنندگان سایت را مستقیم به یک محتوای یکسان هدایت می کنند، می تواند مشکلاتی مربوط به تکرار و سرقت ادبی (کپی برداری) یا در نهایت همان plagiarism را ایجاد کنند. برای جلوگیری از اینکه مطالب سایت تکراری به شمار برود، در صورت نیاز و لزوم باید از تگ Canonical استفاده کنیم تا محتوایمان از دیدگاه موتور جستجو(مخصوصاً موتور جستجوی گوگل) خاص و منحصر به فرد شناخته شود.

تگ کانونیکال (Canonical) چیست؟

  1. از عبارات کلیدی استفاده کنید

در آدرس url خود حتماً از عبارات کلیدی مورد نظرتان استفاده کنید. وجود عبارت های کلیدی در url از اهمیت زیادی در بهینه سازی صفحات برای موتور جستجو برخوردار است. پس از این قابلیت به خوبی استفاده کنید.

  1. url و title صفحه را هم راستا با هم انتخاب کنید

ترکیب url و عنوان صفحات، ترکیبی است که در موتور جستجو و همینطور هم شبکه های اجتماعی با یکدیگر نمایش داده می شوند. برای اینکه اعتماد مشتری را جلب کنید، بهتر است که url و title صفحه مربوطه در یک راستا باشند. در مطلبی دیگر، توضیحاتی در رابطه با نحوه نوشتن یک url خوب و بسیار بهینه خواهم داد که بر مبنای آن می توانید url های با کیفیت و با احتمال رتبه گیری خوب در نتایج جستجو برای صفحات سایت خود انتخاب کنید.

  1. حروف ربط بی حروف ربط!

شاید عمده استفاده از حروف ربط در عنوان یا تایتل صفحات سایت باشد که بسیار هم به خوانا بودن پیج مربوطه کمک می کند. اما در url مسائل مقداری متفاوت تر از قوانین حاکم بر تایتل لحاظ باید بشود. در url از حروف ربطی همچون از، به ، با، برای،تا،که، و … تا جای ممکن استفاده نکنید. این کار هم به منظور کوتاه تر شدن آدرس url صفحه مربوطه انجام باید بشود و هم افزایش خوانایی را با خود به همراه خواهد داشت. پس توصیه اکید این است که تا جای ممکن از کلمات زائد در url استفاده نکنید.

منبع : پلاک 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.